About NW All-StarsTESTIMONIALSYOUTH BASKETBALL TEAMSHIGH SCHOOL GIRLSHIGH SCHOOL BOYSGIRLS' VIEWING EVENTONLINE REGISTRATION / PAYMENTSTOURNAMENTS

CLICK HERE FOR TOURNAMENT RULES

As in past years, multi-team and multi-event discounts will be extended to programs and individual teams that patronize our events in an effort to show our appreciation for helping to make our tournaments some of the very best in the northwest.

Multi-team discounts will be extended to club programs that register three or more teams from their program in the same event. Each of the teams from that program will receive a $25 discount off of that event's registration fee.

Multi-event discounts will be extended to a single team that participates in multiple NW All-Stars tournaments for the 2011-2012 schedule. The discounts will be as follows:

1st and 2nd event - Full Price

3rd, 4th, 5th and 6th event - $25 Discount

7th, 8th, 9th and 10th event - $50 Discount

11th, 12th, 13th and 14th event - $75 Discount

Please register online for the desired tournament(s) before the deadline listed for each event. The online registration form and online payment option are located together on the ONLINE PAYMENTS page, or teams may make checks payable to NWA and have them mailed in to be received before the registration deadline for that tournament to:

Northwest All-Stars

c/o Denn Pretz-Director

P.O. Box 293

Pacific, WA  98047

Special thanks to the Best Western Peppertree Inn in Auburn, our host hotel for the events on our schedule that we will host in Auburn, WA, providing players, parents and coaches with great accommodations at a great rate.

Call 253-887-7600 and mention that you are in town for a Northwest All-Stars event and receive a discounted rate.

http://www.peppertreeauburn.com/

Khara Nixon-General Manager / 401-8th St. SW / Auburn, WA  98001

EACH TEAM SHOULD BE PREPARED TO SIGN IN ONE WILLING AND CAPABLE PERSON AT ADMISSIONS

AT NO CHARGE TO WORK YOUR TEAM'S GAMES AT THE SCORE TABLE. EACH TEAM MAY ALSO SIGN IN ONE

HEAD COACH AND ONE ASSISTANT COACH AT NO CHARGE. EVERY OTHER COACH, TEAM PARENT OR FAN

SHOULD EXPECT TO PAY ADMISSIONS EACH DAY, $5 FOR ADULTS, $3 FOR SENIOR CITIZENS AND STUDENTS.

PLEASE VIEW SCHEDULES CLOSELY FOR EACH GAME. WE ARE PLAYING GAMES AT MULTIPLE LOCATIONS THIS WEEKEND AND WE WANT EVERYONE TO SHOW UP ON TIME TO THE CORRECT GYM EACH DAY.

-

This event is NOT being sponsored by the Auburn or Dieringer school districts and the districts assume no responsibility for the conduct at or safety of the event. In consideration for the privilege to distribute these materials and promote these events, the school districts shall be held harmless from any cause of action, claim or petition filed in any court or administrative tribunal arising out of the distribution of these materials and promotion of these events, including all costs, attorney's fees and judgements or awards.

2014-2015 SCHEDULE OF EVENTS

***COMING SOON!!!***

SEP 21-22 SEPTEMBER SWISH, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT AUBURN HS AND AUBURN AREA GYMS TO BE ANNOUNCED, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, SEPTEMBER 7TH OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

30 TEAMS PARTICIPATED THIS YEAR!

GIRLS HS CHAMPIONS: BC'S FINEST (CANADA)

GIRLS HS 2ND PLACE: TOTAL PACKAGE

DIVISION MVP: AISLINN KONIG-BC'S FINEST (CANADA)

ALL-TOURNAMENT TEAM: JESSIE BROWN-BC'S FINEST (CANADA), SAWYER KLUGE-TOTAL PACKAGE, TAYLOR KROUSE-TOTAL PACKAGE, JOSIE MATZ-YEA, AMIRA CHANDLER-LADY WARRIORS (OR)

*****

GIRLS 8TH GRADE CHAMPIONS: GAME TIME SWAG

GIRLS 8TH GRADE 2ND PLACE: ECBA GIANTS

DIVISION MVP: MEGAN FISO-GAME TIME SWAG

ALL-TOURNAMENT TEAM: MADDY DUBOIS-GAME TIME SWAG, TONI THIBBERT-ECBA GIANTS, ALEXANDRIA ELLIS-ECBA GIANTS, SYDNEY GUFFEY-NORTHSIDE, -JR. RAMS

*****

GIRLS 6TH/7TH GRADE CHAMPIONS: PUSH

GIRLS 6TH/7TH GRADE 2ND PLACE: MOPP CITY

DIVISION MVP: REYELLE FRAZIER-PUSH

ALL-TOURNAMENT TEAM: HOPE LALAU-PUSH, KEYARA MILLER-MOPP CITY, VANESSA DAVIES-MOPP CITY, CIARA GATPATAN-YEA GOLD, LOGAN SELWAY-NORTHSIDE

*****

BOYS HS CHAMPIONS: BASICS BASKETBALL (SPOKANE)

BOYS HS 2ND PLACE: NW ALL-STARS

DIVISION MVP: CAMERON TUCKER-BASICS BASKETBALL (SPOKANE)

ALL-TOURNAMENT TEAM: SPENCER MATT-BASICS BASKETBALL (SPOKANE), MITCH WETMORE-NW ALL STARS, CONNER KELLEY-NW ALL STARS, MATT-EXCEL, BRADY ALHMEYER-SKYLINE

*****

BOYS 9TH GRADE CHAMPIONS: EXCEL WHITE-JULIO

BOYS 9TH GRADE 2ND PLACE: EXCEL RED-TONY

DIVISION MVP: LJ LINTON-EXCEL WHITE JULIO

ALL-TOURNAMENT TEAM: TANNER DAVIS-EXCEL WHITE JULIO, PIERRE CORTELL-EXCEL RED TONY, BROCK MCKINESE-EXCEL RED TONY, KELLEN PYCSKINI-EXCEL RED JULIO, AIDEN HARMON-TAHOMA

*****

BOYS 5TH/6TH GRADE CHAMPIONS: RAIN NATION

BOYS 5TH/6TH GRADE 2ND PLACE: NW ALL-STARS

DIVISION MVP: IYZIK PAM-RAIN NATION

ALL-TOURNAMENT TEAM: FELIZIO WILLIAMS-RAIN NATION, GIOVANNI PARASCONDOLA-NW ALL STARS, CONNER ELLINGSON-NW ALL STARS, JORDAN SMALLS-KENT ELITE, KAUNER PRZYBYLSKI-EXCEL DILLON

 

OCT 5-6 OCTOBER OVERTIME, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT AUBURN HS AND AUBURN RIVERSIDE HS, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, SEPTEMBER 21ST OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

51 TEAMS ARE PARTICIPATING THIS YEAR!!!

GIRLS HS CHAMPS: BC'S FINEST

GIRLS HS 2ND PLACE: NORTHSIDE

DIVISION MVP: JESSIE BROWN - BC'S FINEST

ALL-TOURNAMENT TEAM: TAYLOR CLAGGETT - BC'S FINEST, -NORTHSIDE, -NORTHSIDE, MIMI MCEACHIN - YEA PLATINUM, NIIKE MCCLURE - 90TEN FITNESS

*****

GIRLS 8TH GRADE CHAMPS: NORTHSIDE

GIRLS 8TH GRADE 2ND PLACE: GAME TIME SWAG

DIVISION MVP: KATE POHLAND - NORTHSIDE

ALL-TOURNAMENT TEAM: MAKAYLA GUERRA - NORTHSIDE, NICOLE CHAN - GAME TIME, JASMINE GAILES - GAME TIME, JALEIYA FREDERICK - PUSH, DAKOTA LAUT - SEATTLE TRANSITION

*****

GIRLS 6TH/7TH GRADE CHAMPS: NORTHSIDE

GIRLS 6TH/7TH GRADE 2ND PLACE: FOH 6

DIVISION MVP: TEAM AWARD - NORTHSIDE

ALL-TOURNAMENT TEAM: OLIVIA SKEIBEL - NORTHSIDE, COURTNEY SERRES - FOH 6, TAYLOR ELFSTROM - FOH 6, ESMERELDA MORALES - PUSH, JILLIAN MARTIN - EBC 7 WHITE

*****

BOYS HS CHAMPS: NW ALL-STARS

BOYS HS 2ND PLACE: CHAOS BLACK

DIVISION MVP: EJ TAYLOR - NW ALL STARS

ALL-TOURNAMENT TEAM: QUINTIN BETHEA - NW ALL STARS, LARRY ALAR - CHAOS BLACK, JUSTIN OLSEN - CHAOS BLACK, - EXCEL WILLIAM, - EXCEL WHITE JULIO

*****

BOYS 9TH GRADE CHAMPS: NORTHSIDE

BOYS 9TH GRADE 2ND PLACE: EXCEL RED JULIO

DIVISION MVP: TRAVIS RUCKER - NORTHSIDE

ALL-TOURNAMENT TEAM: TAYLOR UPTON - EXCEL RED JULIO, BROCK MCKENZIE - EXCEL RED TONY, RYSON WORKMAN - TAHOMA, DRAKE WALD - CHAOS BLUE, MARKELE LILLY - LOCAL HOOPS

*****

BOYS 8TH GRADE CHAMPS: FOH 8 RED

BOYS 8TH 2ND PLACE: NW ALL-STARS

DIVISION MVP: JORDAN POTTS - FOH 8 RED

ALL-TOURNAMENT TEAM: KEVIN LEE - FOH 8 RED, ISAIAH PRESCOTT - NW ALL STARS, JASON BROWN JR - NW ALL STARS, WILL JOHNSON - KENT ELITE, LIAM PIJPKER - EXCEL WHITE TONY

*****

BOYS 7TH GRADE CHAMPS: CHARLES WRIGHT CLUB

BOYS 7TH GRADE 2ND PLACE: FOH 7 RED

DIVISION MVP: DERRICK AYLER - CHARLES WRIGHT CLUB

ALL-TOURNAMENT TEAM: WYATT CLARK - CHARLES WRIGHT CLUB, MAC MEAD - FOH 7 RED, AJ ANDINO -TEAM BLACKOUT, XAVIER SORRELL - TEAM BLACKOUT, BRYCE KELLY - LOCAL HOOPS

*****

BOYS 5TH GRADE CHAMPS: FOH 5

BOYS 5TH GRADE 2ND PLACE: EXCEL DILLON

DIVISION MVP: LAYTON DUFF - FOH 5

ALL-TOURNAMENT TEAM: TIMMY CRANDALL - FOH 5, KAUNER P - EXCEL DILLON, DANIEL LIPSON - EXCEL DILLON, BENNETT O'CONNOR - FOH 4 BLUE, AXEL TRAINA - LOCAL HOOPS

 

OCT 19-20 3-POINT GHOUL, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT AUBURN HS AND AUBURN RIVERSIDE HS, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, OCTOBER 5TH OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***70 TEAMS ARE PARTICIPATING IN THE EVENT THIS YEAR!!!***

GIRLS HS CHAMPS: TOTAL PACKAGE

2ND PLACE: BC'S FINEST

DIVISION MVP: OLIVIA WILLIAMS - TOTAL PACKAGE

ALL-TOURNAMENT TEAM: LAUREN BONDI - BC'S FINEST, REBECCA STEVENSON - 90TEN FITNESS, MACY GOETHALS - ROCKETS, - ECBA SWISH 2018.

*****

GIRLS 8TH CHAMPS: PUSH

2ND PLACE: EXCEL

DIVISION MVP: SHALYSE SMITH - PUSH

ALL-TOURNAMENT TEAM: ELLIE HAMEL - PUSH, MONIQUE - EXCEL, MATEA - EXCEL, JULIANNA BENSON - HEAT, TAYLOR SMITH - NW ALL STARS.

*****

GIRLS 6TH/7TH CHAMPS: PUSH

2ND PLACE: FORCE

DIVISION MVP: HOPE LALAU - PUSH

ALL-TOURNAMENT TEAM: MEGAN FISO - FORCE, - EBC 6 BLUE, - EBC 7 BLUE, - EBC 7 WHITE, - SPARKS.

*****

GIRLS 5TH CHAMPS: FOH 5

2ND PLACE: EBC 5 BLUE

DIVISION MVP: ALYSE - FOH 5

ALL-TOURNAMENT TEAM: CLAIRE - FOH 5, COURTNEY SWAN - AVALANCHE, EMILIA LONG - AVALANCHE, SHARAH JOHNSON - DREAM CATCHERS, VIOLET SMITH - JR. RAMS.

*****

BOYS HS ELITE CHAMPS: TOTAL PACKAGE BLUE

2ND PLACE: NW ALL-STARS

DIVISION MVP: CHRIS DRAKE - TOTAL PACKAGE BLUE

ALL-TOURNAMENT TEAM: ALEX SMITH - TOTAL PACKAGE BLUE, DEREK WHITE - NW ALL STARS, EDWARD CAMP - NW ALL STARS, ALEX BARRY - NEXT LEVEL, NICK EDENS - TOTAL PACKAGE WHITE.

*****

BOYS HS ALL-STAR CHAMPS: TEAM BRANDON ROY

2ND PLACE: NEYB

DIVISION MVP: - TEAM BRANDON ROY

ALL-TOURNAMENT TEAM: TRE WILLIAMS - NEYB, PIERRE CROCKRELL - EXCEL RED TONY, CONNER THOMAS - TAHOMA, LOGAN LONGSETH / TYLER JACKSON - EXCEL JULIO.

*****

BOYS 8TH CHAMPS: NW ALL-STARS

2ND PLACE: WEST COAST BASKETBALL

DIVISION MVP: JASON BROWN, JR.

ALL-TOURNAMENT TEAM: ISAIAH PRESCOTT - NW ALL STARS, KARL - WEST COAST, TREY - WEST COAST, RYDER KAVANAUGH - LAKE STEVENS, - EXCEL WHITE TONY.

*****

BOYS 7TH CHAMPS: ECBA PIONEERS BLACK

2ND PLACE: EBC WHITE

DIVISION MVP: - ECBA PIONEERS BLACK

ALL-TOURNAMENT TEAM: - ECBA PIONEERS BLACK, MYLES - LOCAL HOOPS, RUSSEL - LOCAL HOOPS, ETHAN MORGAN - ZAGS, DOLAN SCHAUFER - ECBA PIONEERS WHITE.

*****

BOYS 6TH CHAMPS: SOUTH SIDE SELECT

2ND PLACE: EBC WHITE

DIVISION MVP: JALEN HALL - TEAM BRANDON ROY

ALL-TOURNAMENT TEAM: - SOUTH SIDE SELECT, - SOUTH SIDE SELECT, - TEAM BRANDON ROY, TIM DONAHUE - ECBA, - ECBA.

*****

BOYS 5TH CHAMPS: EXCEL DILLON

2ND PLACE: LOCAL HOOPS

DIVISION MVP: CONNER - EXCEL DILLON

ALL-TOURNAMENT TEAM: DANNY - EXCEL DILLON, JOHN - LOCAL, AXEL - LOCAL, TAUHEED - ECBA PIONEERS BLACK, MAX LEE - ECBA PIONEERS WHITE.

 

NOV 2-3 BOUNCE BACK, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT AUBURN HS AND N. TAPPS MS, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, OCTOBER 19TH OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***56 TEAMS ARE PARTICIPATING IN THIS YEAR'S BOUNCE BACK EVENT***

NOV 22-24 ***WILDCAT SHOOTOUT***

NW ALL-STARS IS VERY EXCITED TO PARTNER WITH THE MT. SI HS PROGRAM AND OTHERS IN AN EFFORT TO BUILD THIS ALREADY GREAT EVENT INTO A TOURNAMENT KNOWN THROUGHOUT THE REGION!!! 169 TEAMS PARTICIPATED LAST YEAR AND WE ARE LOOKING TO ESTABLISH GIRLS' DIVISIONS FOR THE FIRST TIME TO MAKE THIS A BIGGER AND BETTER EVENT THAN EVER BEFORE.

$275 FOR A 3-GAME GUARANTEE MULTI-TEAM DISCOUNTS AVAILABLE FOR PROGRAMS SENDING THREE OR MORE TEAMS TO THE EVENT, BOYS AND GIRLS 4TH - 9TH GRADE (CASCADE, EASTSIDE AND ELITE DIVISIONS AVAILABLE WITHIN EACH GRADE LEVEL), GAMES TO BE PLAYED AT MT. SI HS, BELLEVUE COLLEGE, CHIEF KANIM MS, SNOQUALMIE MS, TWIN FALLS MS, SI VIEW CC AND OTHER EASTSIDE AREA GYMS

207 TEAMS ARE PARTICIPATING IN THE EVENT!!!

DEC 7-8 DECEMBER DUNK, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT NORTH TAPPS MS, AUBURN AREA GYMS AND POSSIBLY TACOMA AREA GYMS TO BE ANNOUNCED, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, NOVEMBER 23RD OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***THE MASTER SCHEDULE IS POSTED ABOVE ON THIS PAGE***

45 TEAMS PARTICIPATING IN THIS YEAR'S EVENT!!!

 

DEC 21-22 HOLIDAY HOOPFEST, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT AUBURN AND TACOMA AREA GYMS, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, DECEMBER 7TH OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***51 TEAMS ARE PARTICIPATING IN THE EVENT THIS YEAR***

JAN 11-12 JANUARY JUMPER, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), GAMES TO BE PLAYED AT N.TAPPS MS AND EXCEL-TACOMA GYMS, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, DECEMBER 28TH OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***45 TEAMS ARE PARTICIPATING IN THE EVENT THIS YEAR***

 

JAN 25-26 SNOWBALL SHOOTOUT, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), AT AUBURN RIVERSIDE HS, N.TAPPS MS AND AUBURN AREA GYMS, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, JANUARY 11TH OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***47 TEAMS ARE PARTICIPATING IN THIS YEAR'S EVENT***

 

FEB 8-9 FAST BREAK, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL),  AT AUBURN AND TACOMA AREA GYMS, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, JANUARY 25TH OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***40 TEAMS ARE PARTICIPATING IN THE EVENT THIS YEAR***

 

FEB 22-23 WINTER WARM UP, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), AUBURN RIVERSIDE HS, AUBURN HS AND EXCEL TACOMA, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, FEBRUARY 8TH OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***41 TEAMS PLAYED IN THIS YEAR'S EVENT***

 

MAR 15-16 MARCH MADNESS, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT AUBURN RIVERSIDE, AUBURN HS, AUBURN AREA GYMS AND EXCEL-TACOMA, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, MARCH 1ST OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***82 TEAMS PARTICIPATED IN THIS EVENT***

 

MAR 29-30 MONSTER JAM, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT AUBURN RIVERSIDE HS, N.TAPPS MS AND EXCEL-TACOMA, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, MARCH 15TH OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***103 TEAMS PARTICIPATED IN THIS EVENT LAST YEAR***

 

APR 5-6 LAST CHANCE TOC QUALIFIER, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT GYMS TO BE ANNOUNCED, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, MARCH 22ND OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***114 TEAMS PARTICIPATED IN THIS EVENT THIS YEAR***

 

APR 18-19 EASTER BUNNY BASKET TOURNAMENT GAMES ON FRI AND SAT ONLY, NO GAMES ON EASTER SUNDAY, $175 FOR A 3-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT AUBURN RIVERSIDE HS, AUBURN AREA GYMS AND EXCEL-TACOMA, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, APRIL 5TH OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***115 TEAMS ARE PARTICIPATING IN THIS YEAR'S EVENT***

 

MAY 3-4 MAY BREAKAWAY, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT AUBURN AREA AND TACOMA AREA GYMS TO BE ANNOUNCED, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, APRIL 19TH OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***61 TEAMS WILL BE PARTICIPATING IN THIS YEAR'S EVENT***

May 17-18 TOURNAMENT OF CHAMPIONS, $250 FOR A 4-GAME MINIMUM, BOYS AND GIRLS DIVISIONS, GRADES 3RD-8TH, HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT AUBURN AREA, MAPLE VALLEY AREA, RENTON AREA AND TACOMA AREA GYMS TO BE ANNOUNCED.

The Tournament of Champions has drawn the best teams from around the region year after year for the past 10 years, inviting back all of the teams who have won a championship in one of our divisions throughout our tournament schedule each school year and then also attracting top club teams that may not have had a chance to attend one of our events previously. Our TOC Qualifier in April also provides one last chance for teams to play their way into the Tournament of Champions. Any top teams interested in participating in the TOC that have not won a division in one of our events prior to the April 5-6 weekend should contact Denn Pretz at dennpretz@comcast.net or 206-947-6644 to be considered for a spot in the big event.

***219 teams participated in the 2014 Tournament of Champions!!!***

 

JUN 7-8 SUMMER SLAM, $200 FOR A 4-GAME GUARANTEE, BOYS AND GIRLS 3RD-8TH GRADE (SEPARATE GRADE LEVEL SPECIFIC ELITE AND ALL STAR DIVISIONS AVAILABLE DEPENDENT UPON THE INTEREST AT EACH GRADE LEVEL), HIGH SCHOOL SAME SCHOOL, HIGH SCHOOL ALL-STAR (CLUB&AAU TEAMS) AND HIGH SCHOOL ELITE (TOP CLUB&AAU TEAMS), AT AUBURN HS AND AUBURN RIVERSIDE HS, CO-HOSTED WITH SEATTLE YOUTH BASKETBALL, REGISTRATION DEADLINE SATURDAY, MAY 24TH OR UNTIL AVAILABLE GYM SPACE IS FILLED.

***64 TEAMS ARE PARTICIPATING IN THE EVENT THIS YEAR***